To morate vedeti pred estetskim posegom
Lepotni posegi so bili med splošnim prebivalstvom še pred nedavnim tesno povezani s prizori estradnih lepotic s polnim oprsjem in ustnicami ter močno poudarjenimi ličnicami. Danes je večini jasno, da estetska kirurgija pomeni veliko več in lahko dejansko močno olajša ter olepša življenje. Kljub temu o tej temi še vedno kroži ogromno mitov in skajni čas je, da jih dokončno razbijemo!
Vse, kar ste želeli vedeti o covidu-19 in nosečnosti
Okužba z novim koronavirusom je pri nosečnicah enako pogosta kot v preostali populaciji. Večinoma poteka asimptomatsko ali v obliki prehlada, v primerjavi z nenosečimi vrstnicami pa imajo nosečnice 2x - 4x večje tveganje za hujši potek bolezni. Pri okuženih nosečnicah so tako beležili povečano število sprejemov v bolnišnico in več potreb po intenzivni negi ter zdravljenju s kisikom v primerjavi z isto starimi nenosečimi ženskami. Povečano je tveganje za nekatera življensko ogrozajoča stanja (preeklampsijo in eklampsijo) ter prezgodnji porod.
Zastruplja nas nenehno buljenje v računalnik in telefon
Raziskave kažejo, da je vsak trinajsti uporabnik družbenih omrežij z njimi zasvojen – njihova uporaba v nas namreč vzbuja močne in nenehne občutke sreče, ki pa jih v realnem življenju pogosto težje doživimo. Oglejte si video in preverite, ali lahko uporaba tehnologije vpliva na posameznikovo pasivnost, pomanjkanje motivacije in ambicij.
Kako se odpovedati sovražnikom naših teles – alkoholu, nikotinu in kofeinu
Večina člankov o razstrupljanju svetuje, da se odpovemo trem sovražnikom našega telesa – alkoholu, nikotinu in kofeinu – kot da bi bilo to nekaj najbolj enostavnega. Pa ni. S tem se je spoprijel vsak, ki je odnos s temi substancami kdaj skušal prekiniti. Če vas zanima, kako se lotiti odvajanja od alkohola, nikotina in kofeina, berite naprej.
Pomen naših sanj
Ste se kdaj spraševali, kaj pomenijo vaše sanje? Potem je ta video kot nalašč za vas. S psihoterapevtko in specialistko zdravstvene psihologije Hermino A. Nur smo se pogovarjali o tem, kaj naše sanje odražajo, v videu pa izveste tudi, kako lahko sami analizirate nočne more in kaj morate narediti, da se boste sanj pogosteje spomnili.
Atrijska fibrilacija
pogled kardiologa
Odkrivanje atrijske fibrilacije je dokaj preprosto, diagnozo lahko postavi zdravnik na podlagi kliničnega pregleda in (med napadom) posnetega EKG. Če bolnik takoj opazi, da je nekaj narobe, in pride po pomoč v prvih 48 urah, je na voljo kar nekaj možnosti takojšnjega učinkovitega zdravljenja te aritmije. Tako pravočasno pridejo tisti, ki migetanje preddvorov začutijo kot razbijanje srca, morda so ob tem tudi nekoliko zadihani. Če bolnik pride pozneje, največkrat zaradi utrujenosti in manjše telesne zmogljivosti, je sistem zdravljenja nekoliko drugačen, saj je prva naloga preprečevanje nastajanja strdkov.
Spoznajte prednosti in pasti spoznavanja partnerjev po spletu
Hermina Nur, psihologinja, psihoterapevtka, spec. zdr. psih. in Anamarija Toth Kostevc, MBA univ. dipl. psih., spec. ZDT
Iskanje ustreznega partnerja se je v zadnjem desetletju preselilo na medmrežje. Za marsikoga je to postal skoraj edini način, da si poišče partnerja, zgovorne pa so tudi številke, ki pravijo, da se v današnjem času na ta način oblikuje kar 40 % vseh zvez. Vas zanima, na kaj je treba biti pozoren pri spletnih zmenkarijah in kako se izogniti pastem, ki jih prinašajo? Potem berite naprej.
Kako izboljšati partnerski odnos, ki se je skrhal v času pandemije
Evija Evelin Zavrl, mag. psihosoc. pom. in Anamarija Toth Kostevc, MBA univ. dipl. psih., spec. ZDT
V času pandemije so se težave v partnerskih odnosih povečale. Partnerja sta bila kar naenkrat primorana preživljati cele dneve skupaj, po možnosti v majhnem stanovanju, z majhnimi otroki. Hobiji, ki so bili za marsikoga ventil za sproščanje pred pandemijo, niso bili dostopni in tako se je ta ventil vse pogosteje praznil v krogu družine in v partnerskem odnosu. Preverite, kako lahko z enostavnimi tehnikami ter malo volje spet poskrbite za iskrico v svojem partnerstvu.
Najpogostejši razlogi za varanje
Hermina Nur, psihologinja, psihoterapevtka, spec. zdr. psih. in Anamarija Toth Kostevc, MBA univ. dipl. psih., spec. ZDT
Jeza, bes, žalost, razočaranje, sram, nemoč. Nezvestoba boli. Dobesedno. Ne samo duša, tudi telo. Ko je popit medenotedenski koktajl in je čaša razbita, se je treba odločiti – vztrajati in začeti znova ali zapustiti odnos?
Da bi lažje sprejeli odločitev, ali v odnosu ostati ali ne, nam lahko pomaga razumevanje, zakaj je v določenem odnosu do varanja sploh prišlo. Psihologinja Anamarija Toth Kostevc in psihologinja ter psihoterapevtka Hermina Nur izpostavljata nekaj najpogostejših razlogov za varanje.
Kje je meja med spreminjanjem in prilagajanjem partnerja
Hermina Nur, psihologinja, psihoterapevtka, spec. zdr. psih. in Anamarija Toth Kostevc, MBA univ. dipl. psih., spec. ZDT
Naj se sliši še tako neromantično, a sklepanje kompromisov je temelj vsake zdrave zveze. Je pa tudi veščina. Če je še nismo usvojili, se je lahko priučimo. Konec koncev je to zdravo tako za posameznika kot tudi za par. S psihologinjama Hermino Nur in Anamarijo Toth Kostevc iz Zdravstvenega centra Aristotel, smo govorili o tem, kako sklepati kompromise, o področjih, na katerih partnerja morata biti kompatibilna, in o tem, kdaj so razlike enostavno prevelike.
Miti in resnice o spolnosti in ženskem zdravju
Goran Buser, dr. med., specialist ginekologije in porodništva
Spolnost je pomemben del življenja, posameznikove identitete in zdravega partnerskega odnosa. A kljub temu se o njej pogosto ne znamo pogovarjati. Obravnavamo jo z zadržki in zadregami. To pa so plodna tla za to, da se med nami širijo zavajajoče informacije, polresnice in prepričanja, ki nimajo veliko osnove v znanstvenih dognanjih. V nadaljevanju lahko preberete dejstva o nekaterih najpogostejših mitih o ženski spolnosti.
7 razlogov, da nujno obiščete ginekologa
Goran Buser, dr. med., specialist ginekologije in porodništva
Pregled pri ginekologu skoraj vsaki ženski predstavlja stres. Dejstvo, da neznanec pod drobnogled vzame najintimnejše aspekte vašega življenja in telesa, gotovo ni prijetno, a zdravje je treba kljub nelagodju postaviti na prvo mesto. Sploh, ko pride do težav, ki so lahko znak resnejše bolezni. Goran Buser, dr. med., specialist ginekologije in porodništva, izpostavlja 7 primerov, v katerih morate nujno obiskati ginekologa ali pa kar urgenco.