Simptomi
- glavobol in povišana temperatura
- kašelj
- izcedek iz nosu
- težave z dihanjem
- slabo počutje in bolečine v mišicah
Prenos virusa
- kapljično s kašljanjem ali kihanjem, varna razdalja vsaj 1,5 m.
- s tesnejšim stikom z okuženo osebo lahko tudi ob stiku z onesnaženimi površinami RIZIČNE SKUPINE: Najbolj so ogroženi starejši ljudje in tisti z že obstoječimi zdravstvenimi stanji (kot je sladkorna bolezen, bolezni srca itd.).
Preventiva
Redno si umivajte roke z vodo in milom. Kašljajte u rokav Izogibajte se zaprtih prostorov, kjer se zadržuje veliko ljudi. Redno zračite zaprte prostore. Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna.
Pomembno: V primeru pojava bolezenskih znakov pokličite osebnega zdravnika ali zdravstveno službo.
Pred odhodom v Italijo preverite stanje ukrepov v ciljni destinaciji, saj se razmere in ukrepi za zajezitev virusa hitro spreminjajo. Slovenskim državljankam in državljanom, ki se vračajo iz ali preko Italije, priporočamo previdnost in dosledno upoštevanje ukrepov lokalnih oblasti, po vrnitvi pa upoštevanje ukrepov Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Svetujemo spremljanje zdravstvenega stanja 14 dni po povratku iz Italije, posebno iz območij, kjer so potrdili primere novega koronavirusa. Če se pri vas pojavijo bolezenski znaki, se po telefonu posvetujte z zdravstveno službo. Če pri sebi ne opazite bolezenskih znakov, ukrepi niso potrebni.
Vlada Republike Slovenije
Paciente obveščamo in prosimo, da ob sumu na okužbo s korona virusom ravnajo v skladu z naslednjimi navodili:
- Telefonsko pokličejo zdravstveno ustanovo in se pogovorijo z zdravstvenim osebjem glede morebitne okužbe s korona virusom. Sum na korona virus je podan, če je bila oseba v tuji državi, kjer so zaznali obolele s korona virusom in imela morebitni stik z okuženimi ljudmi (npr. Kitajska, Italija), ima temperaturo nad 38oC, kašlja in ima težave z dihanjem.
- Po pogovoru s pacientom se zdravniško osebje odloči, da opravi hišni obisk, kjer vzame bris ter ugotovi zdravstveno stanje pacienta, oziroma se pacienta napoti v najbližji urgentni center ali kliniko za infekcijske bolezni.
- V primeru domače oskrbe bo zdravstveno osebje v rednem telefonskem kontaktu s pacientom in bo nadzorovalo zdravniško stanje pacienta.
- Pacienti, ki imajo sum na okužbo s korona virusom, naj ne zapuščajo svojega doma.
- Pacienti naj NE obiščejo zdravstvene ustanove na primarni ravni (osebni zdravnik), saj tako omogočijo nekontrolirano širjenje virusa in ogrožajo druge.