Aristotel - zdravstveni center z dostopnimi storitvami
Zdravljenje nosne pregrade ali septuma

Zdravljenje nosne pregrade ali septuma

Kaj je zdravljenje nosne pregrade ali septuma

Kaj je zdravljenje nosne pregrade ali septuma

je struktura, ki nosno votlino deli na dve polovici (levo in desno). Sestavljena je iz hrustanca in kosti in pri nikomer ni ravna. Idealno položen pretin razdeli obe nosni votlini na votlini z enakima volumnoma.

Zakaj je nosna pregrada lahko ukrivljena?

Zakaj je nosna pregrada lahko ukrivljena?

Kongenitalna (podedovana) ukrivljenost nosne pregrade (pregrada je lahko ukrivljena že vse od rojstva) po poškodbi mikroskopsko majhne poškodbe pri potovanju novorojenca skozi porodni kanal do ukrivljenosti pregrade lahko pride tudi v času pospešene rasti zaradi neenakomerne rasti posameznih delov pregrade lahko pravega razloga niti ne moremo najti. 

Kdaj je smiselno razmisliti o operaciji nosne pregrade

Kdaj je smiselno razmisliti o operaciji nosne pregrade

Ko se pojavijo težave z dihanje skozi nos (to pomeni, da je pregrada dovolj zvita, da povzroči težave. Lahko pa tudi takrat, ko dalj časa ležimo na določenem boku in nastane apneja. To je resna motnja dihanja med spanjem. Izmenjava epizod prekinitve dihanja, ki se jih speči ne zaveda, slabšajo kakovost spanja in s tem tudi življenja.

Operacija

Anestezija

Večino korekcij nosne pregrade napravim v lokalni anesteziji. Če se le da, operiramo endoskopsko skozi nos. Tako lahko ciljano uredimo deviacijo nosne pregrade z minimalno travmo. Na tak način je okrevanje hitrejše.

Pred posegom dobi pacient tableto za pomiritev (midazolam) in sredstva proti bolečini. Včasih operiram tudi v splošni anesteziji.

Predoperativna navodila

Vsaj 6 ur pred operacijo ne pijte in ne jejte. Če jemljete redno terapijo, jo vzemite s požirkom vode in nas na to opozorite. Ne jemljite zdravil za nižanje ravni sladkorja razen, če ni naročeno drugače.

Ne jemljite Aspirina ali drugih zdravil za redčenje krvi (Marevan…). Ne jemljite niti alternativnih zdravil kot so Ginseng in Ginkgo Biloba, ki podaljšajo čas zaustavljanja krvavitev. V kolikor s temi zdravili ne smete prekiniti, svetujemo predhodni posvet vsaj teden pred operacijo.

Po sprejemu vam bo medicinska sestra vstavila v žilo kanal za zdravila, ki jih boste potrebovali med operacijo. Pred dopustom vam ga bo odstranila.

Operacijo nosne pregrade imenujemo septoplastika. Je relativno varna elektivna (ne nujna) operacija s katero poravnamo nosno pregrado. Traja približno 1 uro. Z njo izboljšamo nosno dihanje.

Možne komplikacije

Lahko se pojavijo krvavitve, vnetja, osnovne težave ostanejo ali se ponovijo, sprememba oblike nosu, kar se zgodi zelo redko, slabše celjenje ran z možnostjo nastanka brazgotin ali celo hipertrofičnih brazgotin, top občutek v področju zgornjih zob ali zgornje ustnice, ki lahko tudi prehodno oteče, motnje dihanja, spanja, smrčanje, iztok možganske tekočine, kri v očnici, hematom ali absces nosne pregrade …

Pooperativni zapleti

V do 5 % pa je krvavitev taka, da potrebuje ukrepanje. To se najpogosteje dogodi v prvem po operativnem dnevu, lahko pa tudi do 2 tedna po operaciji. Včasih se med medsluzničnima režnjema razvije hematom – kri pod sluznico), pri tem obstaja možnost, da se le ta infiira (okuži) in pride do nastanka abscesa (gnojne kolekcije ali ognojka), ki potrebuje kirurško zdravljenje.

Zato, da se omenjene komplikacije pojavijo v čim manjšem deležu, je zelo pomembno, da se operiranec v pooperativnem obdobju izogiba težji fizični aktivnosti, dviganju bremen, kajenju ipd.

Vnetje je relativno redko. Prepoznamo ga tako, da se pojavi bolečina in rdečica v področju nosu, najpogostejša na konicinosu ter povišana temperatura. Proti temu se borimo tako, da pacienta po potrebi ponovno operiramo.

Pomembno

Po operaciji imajo pacienti pogosto občutek, da sta nosnici zamašeni, pogost je tudi občutek polnosti v nosu, glavobol, moteno spanje. To so normalni pojavi po operaciji. V času zdravljenja omenjeni simptomi postopoma slabijo. Priporočamo, da se neposredno po operaciji izogibate uživanju vročih napitkov in vroče hrane.

V primeru, da opazite pojave:

  •     oteženo ali nemogoče nosno dihanje ali boleča oteklina

        
  •     če pride do krvavitve, ki se ne zaustavi

        
  •     če je bolečina neobvladljiva ob protibolečinskih zdravilih

        
  •     telesna temperatura preko 38 °C

        
  •     čim prej poiščite strokovno pomoč in se vrnite na oddelek


Solzenje in bolečine v področju trdega neba in zob

Nekateri operiranci opazijo, da se nekoliko izraziteje solzijo, opazijo lahko tudi, da slabše čutijo zgornje sekalce. Občutek se praviloma v krajšem času popravi. Včasih opazijo tudi slabši občutek v področju sluznice trdega neba. Do navedenih težav ponavadi pride zaradi otekline, ki nastane ob operaciji in mine sama, brez posebne terapije.

Občasno opažajo tudi oteklino zgornje ustnice, ki prav tako spontano mine.

Perforacija nosne pregrade

Po omenjeni operaciji lahko pride tudi do ti. perforacije nosne pregrade. To pomeni, da v nosni pregradi nastane luknja. Še pogosteje se pojavljajo po revizijskih operacijah. V kolikor pacienta luknja vnosni pregradi moti, jo je mogoče tudi operativno popraviti, a so uspehi operacije negotovi. 

Občutek zamašenosti nosu

Po operaciji se pojavi občutek, da je nos zamašen, da se skozenj slabše diha. Temu je največkrat vzrok oteklina po operaciji. V 7-10 dneh se ta občutek bistveno zmanjša.

Motnje pri zaznavanju vonjav

Neposredno po operaciji operiranec lahko opazi, da je zaznavanje vonjav lahko spremenjeno. Praktično vedno se zaznavanje vonjav postopoma povrne. Če je zaznavanje vonjav prizadeto že pred operacijo, lahko manjši delež operirancev opazi izboljšanje.

Aktivnosti po operaciji

Priporočamo spanje z dvignjenim vzglavjem. Približno teden dni odsvetujemo izpihovanje nosu. Odsvetujemo napenjanje, dviganje težjih bremen. Svetujemo vsaj teden dni bolniškega staleža, če operiranec opravlja težja fizična dela pa dva tedna.

Zdravila

Po odstranitvi tamponade si operiranci nos izdatno vlažijo s fiziološko raztopino, lahko tudi z antibiotičnimi in protivnetnimi kapljicami, mentolom ali blagim dekongestivom a največ do 5 dni. Po odstranitvi tamponade si operiranci nos izdatno vlažijo s fiziološko raztopino, lahko tudi z antibiotičnimi in protivnetnimi kapljicami, mentolom ali blagim dekongestivom a največ do 5 dni.  

Kontrole

Cca 7 do 10 dni po operaciji vas bomo naročili na kontrolo. Zaradi potreb pooperativnega sledenje priporočam vsem pacientom, da se na naslednjo pooperativno kontrolo zglasijo čez cca pol leta do leta dni. Na tak način lahko realno ocenimo učinek operacije.

Posebnih dietnih omejitev ne predvidevamo.

Nazaj na seznam
Nazaj na vrh