Zakaj v laboratorij?
Zakaj v laboratorij?
Za ugotavljanje ali spremljanje bolezni so poleg podatkov preiskovanca o počutju in težavah ter kliničnega pregleda, potrebne tudi različne laboratorijske preiskave, najpogosteje krvne.
Kri je tekoče telesno tkivo, ki spremlja vsa dogajanja v organizmu, saj je v stiku z vsemi telesnimi celicami, zato lahko s pravilno izbranimi krvnimi preiskavami hitro zaznamo spremembe zdravstvenega stanja posameznika. Za analizo posameznih krvnih parametrov se najpogosteje uporablja vzorec venske krvi, pri majhnih otrocih in starostnikih pa tudi, seveda le za določene analize, vzorec kapilarne krvi.
Zakaj v laboratorij?
Po splošnih ocenah je več kot 80 odstotkov diagnoz postavljenih na osnovi laboratorijskih rezultatov. Samo po sebi je razumljivo, da morajo biti rezultati pravilni, ker lahko zdravnik le na osnovi zanesljivih, pravočasnih in ustrezno interpretiranih diagnostičnih informacij sprejme pravilne odločitve bodisi glede diagnoze, zdravljenja ali prognoze bolezni.
Delo v laboratoriju se zdi enostavno. Imamo moderne aparature, v katere vstavljamo vzorce in v nekaj minutah dobimo rezultate. V resnici pa je laboratorijsko delo večstopenjski proces, pri katerem gre za zaporedje postopkov, od katerih lahko vsak predstavlja potencialni vir napak. Dolžnost laboratorijskega osebja je, da napake prepoznava, preprečuje in pravilno interpretira dejavnike, ki lahko vplivajo na variabilnost rezultata.
Kakovostne storitve medicinskega laboratorija (pravi rezultat za pravega preiskovanca ob pravem času, na pravi način in po pravi ceni) zagotavljamo z vzpostavitvijo celovitega sistema kakovosti, ki omogoča spremljanje in obvladovanje vseh faz procesa.
Namen in cilj krvnih preiskav je pridobiti rezultate oziroma informacije, ki so v pomoč pri:
- Postavljanju ali potrditvi diagnoze (npr. določanje koncentracije glukoze pri sladkorni bolezni),
- spremljanju poteka bolezni (spremljanje koncentracije glukoze in glikiranega hemoglobina pri sladkorni bolezni),
- odločitvi za terapijo,
- presejanju (analize novorojenčkov s katerimi ugotavljamo prisotnost določenih prirojenih presnovnih motenj),
- oceni zdravstvenega stanja preiskovancev (primer je presejanje »zdrave« populacije za odkrivanje zgodnjih rakavih sprememb, kot je na primer kri v blatu).
O nas
O nas
Diagnostični laboratorij zdravstvenega centra Aristotel deluje po nadzornem vodstvu Zvjezdane Vlahović, mag. med. biokemije, specialistke medicinske biokemije; organizacijske vodje Nuše Petrovič, mag. mol. funkc. biol. in laboratorijskih sodelavk: Anteje Večerić, dipl. biol., Sabine Tomažič, dipl. ing. laboratorijske biomedicine.
O nas
Izvajamo biokemijske, hematološke in del imunokemijskih preiskav krvi, urina in blata.
Za preostale imunokemijske in ostale specifične preiskave, katerih v našem laboratoriju ne izvajamo, krvne vzorce preko kurirja pošiljamo v podjetje Adria Lab laboratorijska diagnostika d. o. o. (Celje).
Poleg osnovnih preiskav blata, kot je prisotnost krvi v blatu, je na voljo še veliko več preiskav, zaradi katerih sodelujemo z NLZOH Celje (Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano). Z njihovo pomočjo vam lahko zagotovimo katerokoli preiskavo blata, urina in tudi brisa.
Naš laboratorij deluje z namenom zagotavljanja storitev s področja diagnostike v zdravstvu. Strokovnost, natančnost in učinkovitost so lastnosti, brez katerih ni mogoče pridobiti zanesljive laboratorijske izvide, zato si vsakodnevno prizadevamo za to. Ker znotraj laboratorijskega tima vlada medsebojno razumevanje in sožitje, so naše storitve za paciente izvedene kakovostno. To lahko potrdimo, saj smo bili deležni že veliko pohval, kar nam je v veliko zadovoljstvo.
Laboratorij ima dovoljenje za opravljanje preiskav laboratorijske biomedicine, ki ga je izdalo Ministrstvo za Zdravje (št. dovoljenja: 0600-99/2017-11).
Preiskave
Preiskave
Naša vizija je pacientu zagotoviti kakovosten in strokoven izvid, ki mu lahko v največji meri pomaga pri skrbi za svoje zdravje. Imamo veliko strokovnega znanja, zato vam z veseljem tudi svetujemo pri odločitvi obsega preiskav.
Preiskave
Izvajamo:
- Hematološke preiskave
- Biokemijske preiskave
- Imunokemijske preiskave krvi, urina in blata,
- Test intolerance na hrano
Navodila za paciente
Za pravilno vrednotenje laboratorijskih analiz je potrebno odvzeti kri pod posebnimi pogoji:
Opozorila pred odvzemom krvi:
- Dan pred odvzemom krvi naj preiskovanec ne izvaja fizičnih naporov, izogiba se naj tudi psihičnim naporom.
- Preiskovanec mora biti tešč vsaj 6 do 12 ur pred odvzemom krvi (brez pitja kave, čaja, soka, mleka, alkohola ter brez kajenja).
- Preiskovanec obvesti laboratorijskega delavca o dieti in uživanju zdravil in morebitni Antikoagulantni terapiji. V primeru, da preiskovanec redno uživa zdravila, mora te zaužiti po odvzemu krvi oz. če zdravnik ni naročil drugače.
- Odvzem krvi iz vene se vrši v sedečem položaju.
Po odvzemu krvi:
- Po odvzemu krvi je pomembno, da preiskovanec močno pritiska sterilni tampon najmanj 5 - 10 minut na mesto vboda, da prepreči krvavitev v podkožje in s tem nastanek modric ali hematoma, še posebej, če je na antikoagulantni terapiji. V kolikor se krvavitev ne zaustavi, se vrne v laboratorij. Če je potrebno se na pomoč pokliče zdravstvenega tehnika.
- Preiskovanec pred odvzemom krvi ne sme uživati preparatov in prehrambnih izdelkov, ki bi vplivali na maščobe in sladkor v krvi.
- Samoplačnik se pred odvzemom krvi oglasi na sprejemnem pultu, kjer odda svoje podatke s kartico ali osebno izkaznico. V laboratoriju se sprejme v Hipokrat – informacijski sistem ZC Aristotel d. o. o. Pacient je lahko kot samoplačnik sprejet tudi v ambulanto - v laboratorij pride z naročilnico zdravnika.
- Preiskovalec mora najkasneje do 11. ure zjutraj priti v laboratorij na odvzem kri za biokemijske preiskave.
Odvzem krvi:
- Pred odvzemom krvi se priporoča vsaj do 20 minutno mirovanje v čakalnici.
Za pravilno vrednotenje laboratorijskih analiz je potrebno oddati urin pod posebnimi pogoji:
Pred oddajo urina:
- Pred oddajo urina preiskovanci oddajo napotnice in zdravstveno kartico na sprejemnem mestu laboratorija, kjer jih sprejme laboratorijski delavec. Ta vam izroči lonček za zbiranje urina in razloži, kakšen vzorec urina je potreben za preiskavo.
- Samoplačniki ne potrebujejo napotnic, za preiskave se dogovorijo na sprejemu v laboratoriju.
- Preiskovanec obvesti laboratorijskega delavca o dieti (hujšanju), menstrualnem ciklusu in večjem fizičnem naporu.
Oddaja urina:
- Za analizo urina se uporablja naključni vzorec urina.
- Preiskovanec pri oddaji urina pazi na srednji curek urina, ki ga dobi tako, da prvi curek urina spusti v straniščno školjko, drugi del v lonček za zbiranje urina in preostali del zopet v školjko.
- Za analizo potrebujemo najmanj 15 mL urina.
- Lonček z urinom se odloži na posebej označeno polico v oknu.
- V laboratoriju se ne analizirajo prineseni vzorci urina oz. če je drugače dogovorjeno.
- Če preiskovanec prinese urin od doma, se mora ravnati po zgoraj navedenih navodilih, pri čemer zbiralnik urina (lonček) dvigne predhodno v laboratoriju. Urin se dostavi v laboratorij v časovnem razmaku do ene ure in se ga izroči laboratorijskemu delavcu.
Za pravilno vrednotenje laboratorijskih analiz je potrebno odvzeti blato pod posebnimi pogoji:
Pred odvzemom:
- Pred odvzemom blata preiskovanci oddajo napotnice in zdravstveno kartico na sprejemnem mestu laboratorija, kjer jih sprejme laboratorijski tehnik.
- Samoplačniki ne potrebujejo napotnic, zaželene preiskave se dogovorijo na sprejemu v laboratoriju.
- Posodico za odvzem blata vam izroči laboratorijski tehnik na sprejemnem mestu v laboratoriju.
Odvzem blata:
- Za analize je potreben svež vzorec blata.
- Ta mora biti iztrebljen v čisto posodo ali (mnogo lažje izvedljivo) v plastično vrečko, ki je nameščena v straniščno školjko.
- V standardno posodico z žličko iz posodice za odvzem blata se odvzame iz različnih delov fekalne mase za lešnik blata ali 1 - 2 ml tekočega iztrebka.
- Vzorcu ne sme biti primešan urin ali voda.
Po odvzemu:
- Blato se dostavi v laboratorij v najkrajšem možnem času.
- Če to ni možno se posodica z vzorcem blata hrani v hladilniku, pri temperaturi 4 - 8 °C.
Navodila:
- Roke umij in posuši.
- Razširi spolovilo in okolico izvodil obriši 3 do 4-krat s sterilno gazo, namočeno s fiziološko raztopino.
- Posuši s suho sterilno gazo.
- Prvi curek urina spusti v stranišče – brez prekinitve; zberi približno 50 ml urina v zbiralno posodo.
- Preostanek uriniraj v stranišče.
- Posodico dobro zapri in jo pusti na označenem oknu, ki je povezan z urinskim laboratorijem.